„Унија је створена као специјални пројекат Католичке цркве за прелазак православаца у католицизам. Идеја се састојала у томе да се православцима дозволи да сачувају свој обред, али је притом требало да у потпуности прихвате догмате Католичке цркве и да се потчине власти папе“, рекао је руководилац синодалног Одељења за спољне црквене односе, митрополит Волоколамски Иларион, у ауторском програму „Црква и свет“ на телевизијском каналу „Росија-24“.

Поглавар Унијатске цркве „митрополит“ Андреј Шепетицки благосиља добровољце дивизије СС „Галичина“ 

Тамо где им ово није полазило за руком грко-католици су прибегавали помоћи цивилних власти, рекао је владика: „Управо уз њихову помоћ су вршени прогони православаца. Тако је било после 1596. године кад је потписана Брест-Литовска унија, и почетком 90-их година кад су унијати запоседали православне храмове, уживајући подршку тадашњих украјинских власти. И наравно, ова димензија постоји и у садашњем конфликту“ – изјавио је јерарх.

Притом је истакао да сваки пут кад у Руској Цркви почне да се говори о проблемима везаним за унијате, у Ватикану кажу да не могу да утичу на њих због њиховог аутономног статуса. Истовремено, све њихове дужности одобрава Ватикан.

„Ако овај пројекат стално, у свакој новој фази развоја ситуације функционише онако како функционише, то значи да постоји нешто погрешно у самом пројекту. Можда ми заједно (с Ватиканом – „ИФ“) сад у богословском дијалогу не треба да разматрамо теоретска питања као што су примат и саборност у Цркви, већ да се вратимо теми уније како бисмо схватили због чега ова рана све време крвари, зашто никако не можемо да је зацелимо и исцелимо“ – рекао је митрополит.

Он је подсетио да су 1993. године „у јеку унијатских недела у западној Украјини католици и православци усвојили документ којим се унија осуђује као неприхватљива метода за остварење јединства. „Односно, католици су тада у суштини признали да је сама идеја уније била погрешна, да није довела до зближавања између православаца и католика“ – рекао је владика.

По речима архијереја, после тога је припреман документ који је за циљ имао усвајање кодекса понашања православаца и грко-католика на територијама на којима заједно живе. Међутим, овај документ није био потписан.

Москва, 17. септембар 2014.

Са руског: Марина Тодић

(Православие.ру, Стање ствари )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

e-max.it: your social media marketing partner