Манастир Туманe налази се на девет километара удаљености од Голупца, у подножју голубачких планина, окружен шумом, на левој обали Туманске реке, што самој светињи даје посебну лепоту. Пет векова након представљења Преподобног Зосима, јасно је зашто је свети подвижник изабрао за свој усамљени и молитвени живот баш такво место, скривено од људи и у потпуности погодно за молитвено тиховање.
Амбијентална лепота са једне и духовни мир са друге стране, те присуство светиња, манастир Туман чини вредним како у духовном тако и културно-историјском смислу. Као ретко која светиња, овај браничевски манастир оставља диван утисак свакоме ко се у њему нађе, пленећи својом лепотом и окружењем у коме се налази, надасве будући сведок вере и труда једнога народа, као и светионик за будуће Божије Царство. У њему се на чудесан начин прожимају парадоксалне чињенице вере, из будућности саткана историјом извире садашњост, у центру свега имајући човека и његов однос са Творцем.
МАНАСТИР КРОЗ ВЕКОВЕ
Како је изгледала црква и комплекс манастира Тумана при своме настанку није могуће утврдити. Зна се да је кроз читав средњи век и турско ропство манастир носио бреме страдања са својим народом, бивао је пљачкан, рушен и паљен, али је као и народ увек обнављан јер је његов духовни значај у том раздобљу био несагледиво велики. Са једне стране подсећао је страдалне на славну прошлост народа, Цркве и државе, а са друге, важније и јаче, опредељивао је народ за обећано Царство Божије и сведочио благоверним хришћанима о њему, бивајући тако неразрушив бастион вере.
Манастир се у турским пописима први пут помиње 1572–1573. године, а потом у време султана Мурата III (XVI век) у контексту дажбина које је имао према турском султану, уз шта се наводи и да су тада у манастиру живела два монаха.
У Туману су се пред Прву велику сеобу Срба (1690. Година) у жељу да подунавске Србе подигну на устанак против Турака, састали патријарх Арсеније III Чарнојевић и гроф Ђорђе Бранковић.
Егзарх Максим (Ратковић), изасланик Митрополита београдског, посетио је у првој половини XVIII века браничевске манастире, по налогу својих црквених власти, како би описао и тачно видео околности и услове у којима се налазе, као и бројно стање монаштва и њихов живот. У свом извештају дотакао се и манастира Тумана, за чију цркву је навео да је била покривена црепом, што је за ондашње услове била реткост. Црква коју је видео Егзарх Максим јесте првобитна манастирска црква и она је постојала све до после Кочине крајине када су је из освете Турци спалили.
Чим су се указале могућности народ је спаљени манастир обновио великим залагањем оберкнеза Павла Богдановића у доба кнеза Милоша, када су обновљени и околни манастири Нимник, Рукумија и Заова.
Обилазећи по налогу кнеза Милоша Србију, крајеве, места, манастире и знаменитости, Јоаким Вујић бележи да је туманска обновљена црква мала размером, уређена по хришћанском богослужбеном поретку и да је делом живописана.
Црква из Mилошевог времена постојала је у манастиру све до 1910. године, када је минирана и због великих напрснућа по наредби власти до темеља срушена. Током наредних четрнаест година манастир Туман био је без цркве јер су обнову порушене спречавале многе околности, а међу њима посебно светски рат, који се тих година водио и у коме је Србија активно учествовала. Садашња црква подигнута је и освећена 1924. године
ИМЕ И НАСТАНАК МАНАСТИРА
О настанку и имену манастира Тумана нема сигурних сведочанстава, сва се она јављају доста касно (XIX век) и чине у основи записано и од заборава отргнуто усмено предање.
Ако се ослонимо на народно сећање које је до дана данашњег живо у широј околини манастира, Туман је настао као задужбина косовског јунака Милоша Обилића, за кога се сматра да је живео и владао делом данашњег Браничева.
Пред Косовски бој манастир још није био довршен па је Свети кнез Лазар позвао свога властелина да прекине зидање светиње речима „Ту мани“ од чега је изведено име манастира.
Нешто шире од овога нам говори предање да је Милош Обилић ловио по густим шумама у околини манастира, те да је у лову нехотице ранио пустињака Светог Зосима. Носећи подвижника ка свом двору ради покушаја да му спасе живот и извида рану, на месту где је сада манастир светац је молио да га спусте и узвикнуо Милошу: „Ту мани и пусти ме да умрем“ – што је као и у претходној варијанти предања послужило као основа за име манастира.
У монографији манастира Витовнице протојереј др Радомир Милошевић наводи могућност да се манастир Туман може довести у везу са Јерменима трговцима, с обзиром на то да манастир истог имена до данас постоји у њиховој земљи.
Оно што је неоспорно јесте да је настанак манастира Тумана у нераскидивој вези са Преподобним Зосимом Синаитом, те да је на месту његовог подвига или око његовог гроба непосредно по упокојењу формирана света обитељ. На ту могућност указује Божидар Ковачевић у раду „Венци кнезу Лазару и Раваници“, који наводи могућност да је име манастира Тумана изведено из грчке речи „тимвос“ (лат. tumulus), што означава гроб, односно гробну хумку.
Како год било, име манастира надживело је векове и остало очувано до данас као и спомен Светог подвижника Зосима, коме већ вековима хитају невољници са многих страна тражећи лека и духовне утехе.
ТУМАНСКИ ЖИТЕЉИ
Сем спомена Преподобног Зосима Синаита није познато како се монашки живот у манастиру Туману одвијао током средњег века. Први податак везан за то је помен двојице житеља у турском попису из XVI века. Након тога, тек 1735. године помиње се тумански намесник Исаија као представник монаштва, присутан на црквено-народном сабору у Карловцима. Из ова два историјска помена може се наслутити да је манастир Туман током турске владавине био мали манастир настањен са једним или неколико монаха, иако нападан и рушен, вероватно увек жив и појући.
Кроз читав XIX век манастир је био активан, што се наставило и у XX веку, чак и у време када је остао без цркве.
Ново рухо манастир добија доласком руско-српског братства из манастира Миљкова 1936. године. Тада се активно обнавља пре свега у духовно-богослужбеном смислу, а уз то јача и економски, те се подиже нови велики конак и пратећи објекти неопходни за неометан живот и рад монашког братства. Руски монаси доносе са собом чудотворну икону Курске Мајке Божије, која је до данас велика и поштована светиња манастира Тумана.
У том периоду обретене су и мошти Преподобног Зосима (1936. године) што је умногоме освежило и проширило у народу увек жив спомен светитеља. Напредак манастира у овом периоду био је видан и трајао је све до почетка Другог светског рата, када велики део братства, посебно Руса, због смутњи и несигурности одлази у безбедније крајеве. Манастир је у тешком стању и са малобројним житељима сачекао ослобођење. Нове власти и обичаји нису били наклоњени цркви, те је послератне дане туманско братство са муком носило. Међутим, и у том периоду манастир активно живи и дела, обнављају се конаци и економске зграде, као и древна испосница Преподобног Зосима.
Како је стање са житељима у већини браничевских манастира било углавном оскудно, многи од њих су поверени монахињама на старање. Тако је на предлог Епископа браничевског Хризостома манастир Туман 1966. године преименован у женски општежитељни манастир.
Свој највећи процват манастир доживљава на крају XX века при управи мудре и предузимљиве игуманије Матроне, за чије време је читава обитељ у сваком смислу напредовала, а велика пажња усмерена је на обнову унутрашњости цркве, која је у потпуности преуређена и потпуно живописана. Одлуком Епископа пожаревачко-браничевског Г. др Игнатија 2014. године Туману је враћен историјски статус мушког општежитељног манастира. Данас је Туман најбројнији мушки манастир у епархији браничевској.
ИСПОСНИЦА И СВЕТИ ИЗВОР
На удаљености од око 1 км од манастира Тумама, дубоко у густој и древној шуми, налази се на далеко чувена испосница Светог зосима. У стени која доминира читавим крајем налазе се две печине, повезане уским пролазом. У једној од њих живео је, док се у другој молио преподобни На удаљености од око 1 км од манастира Тумама, дубоко у густој и древној шуми, налази се на далеко чувена испосница Светог зосима. У стени која доминира читавим крајем налазе се две печине, повезане уским пролазом. У једној од њих живео је, док се у другој молио преподобни осим. Данас је на месту молитвене келије Светога уређена капела. У пећинама је сачуван накит и оне су готово недирнуте људском руком.
Покрај испоснице налази се чудотворни извор, а иза њега прелеп шумски водопад.
Последњи становник овог светог места био је схи-синђел Пахомије, које је мученички пострадао 1965. Године и сахрањен је на монашком гробљу манастира Тумана.
МАНАСТИРСКЕ СЛАВЕ И САБОРИ
У МАНАСТИРУ СЕ ТОКОМ ГОДИНЕ ОДРЖАВА ВИШЕ СЛАВА И САБОРА И ТО СУ:
II недеља Васкршњег поста,
Цвети, недеља пред Васкрс
Сабор светог арханђела Гаврила (манастирска слава), 26. јул
Преподобни Зосим и Јаков Тумански, 21. август
Недеља по Великој Госпојини, богомољачка слава
Обретење моштију Преподобног Јакова Туманског, 21. октобар
СВЕТЕ МОШТИ
У цркви манастира Тумана чувају се мошти двојице светитеља. Преподобног Зосима Синаита и Преподобниг Јакова Новог. Оне почивају у десној и левој ниши у наосу храма. Положене су у два изузетно лепа дуборезна кивота.
ОБРЕТЕЊЕ МОШТИЈУ ПРЕПОДОБНОГ ЗОСИМА СИНАИТА
Преласком руско-српског монашког братства из Миљковог манастира код Свилајнца у манастир Туман, у фебруару 1936. године, Зосимова света обитељ умногоме је оживела. Бројно братство предвођено игуманом Луком унапредило је манастир у сваком смислу. Може се са сигурношћу рећи да је од свога постанка па до данас манастир Туман у том периоду био најбројнији.Уз обнављање животних и материјалних услова свакако је дошло и до литургијског и богослужбеног напретка свете обитељи. Самим тим створени су услови да се изврши и обретење моштију Преподобног Зосима Синаита.
Место његовог гроба од средњег века било је познато и он се и у ранијем периоду и током последње обнове манастирске цркве налазио на истом месту, недирнут људском руком. Иначе, познато је да су сви свети Синаити у својим манастирима бивали сахрањивани уз јужни зид припрате или наоса цркве, што је био случај и са Преподобним Зосимом.
Са одобрењем Епископа браничевског Венијамина, братство манастира Тумана, на челу са игуманом Луком (Родионовим), извршило је обретење светих моштију 21/8. августа 1936. године. О том догађају веома леп извештај дала је Народна хришћанска заједница из Крагујевца у свом листу Мисионар. Извештај због садржајности наводимо у целости: „По одобрењу епископа браничевског г. Венијамина, о. игуман Лука с братијом је 21/8. VIII о. г. (дан преподобног Григорија Синајита из Горњака) извадио, управо ископао из темеља манастира Тумана, св. кости преподобног Зосима Синаита, који се представио пре 550 година, пре Косовске битке (1389 г.). После свечаног молебна јеромонаси су у води и вину опрали од земље ове свете кости и видели чудо. Више од пет векова кости су биле у земљи, у влази и не само да нису иструлиле, но су сачувале своју чврстину и тежину, већ су и саме чисте златно жуте боје, без иједне мрље, без икакве плесни, да је то нешто што се слично може наћи још у св. Гори и на Синају, као и у лаври св. Саве Освећеног у Палестини. Кости преподобног Зосима су такве да могу свакога уверити у светост његову. Златно жуте боје, без и једне мрље, чисте, здраве, без икаквог задаха и са лаким мирисом свежине. Хвала ти Боже! Сад је и манастир Туман са светим ћивотом, јер ће ове свете мошти стајати у храму с десне стране код Христове иконе“.
Данас мошти Преподобног Зосима Синаита почивају у манастирској цркви Светог Арханђела Гаврила у Туману, у наосу са десне стране испод фреске на којој је приказан Свети пророк Мојсије. Мошти су положене у леп дуборезни кивот и обучене у припадајуће великосхимничко одјејаније.
ОБРЕТЕЊЕ МОШТИЈУ ПРЕПОДОБНОГ ЈАКОВА НОВОГ, ТУМАНСКОГ
Са благословом Преосвештеног Епископа браничевског Г. др Игнатија, дана 21/8 октобра 2014. године, братство манастира Тумана извршило је обретење моштију Преподобног старца Јакова Новог Туманског.
Свануће тога светога дана, својом лепотом пројавило је благословено дело које ће се у светој туманској обитељи збити. Читава природа на најдивнији начин, узела је учешће у обретењу моштију дивног Божијег угодника.Након отслужене панихиде и помена на гробу Преподобног јакова, приступило се припремама за обретење светих остатака старчевих. Неколико сати пажљивог ископавања земље било је довољно да се открију мошти Преподобног оца Јакова.
На радост присутног манастирског братства, мошти су сачуване у целости. На ребрима Преподобнога, на више места, уочавало се сасушено ткиво. Када је откривена и и з земље извађена часна лобања Преподобнога, читавом манастирском портом проширило се чудесно благоухање, које су осетили сви присутни.
Након одслуженог помена, мошти су пажљиво умивене водом и вином и помазане освећеним уљем и након тога свечано положене у манастирску цркву, покрај моштију Преподобног Зосима Синаита, где трајно почивају, на радост и утеху братије и верних, који ходочасте светоарханђелској туманској обитељи.